POLSKI SEJM DZIELNICOWY

Redakcja

Fundacja Zakłady Kórnickie przy wsparciu  merytorycznym, organizacyjnym i finansowym wielu zacnych instytucji  i organizacji oraz władz  samorządowych  i  wojewódzkich podjęły się upamiętnienia ważnego momentu z przed 100. lat – Polskiego Sejmu Dzielnicowego.

W czasie zaborów wprawdzie mieliśmy polskich przedstawicieli w sejmie pruskim. Jednak  możliwości posłów przy wprowadzaniu w życie jakichkolwiek inicjatyw  lub obrony przed  wprowadzeniem niekorzystnych dla Polski przepisów były ograniczone. W 1918, kiedy jeszcze kształt granic Polski był niepewny, Wielkopolanie przeprowadzili pierwsze polskie wybory swoich przedstawicieli do Polskiego Sejmu Dzielnicowego. Nie był to sejm wielkopolski czy poznański, organizatorzy tej idei od razu określili to gremium jako ” Polski Sejm Dzielnicowy”.

W 100. letnią rocznicę obradowania Sejmu, Fundacja Zakłady Kórnickie organizuje wiele imprez przypominających to wydarzenie. Na pamiątkę tego, że wybrani posłowie 100 lat temu, przed obradami przeszli ulicami miasta, 2 grudnia 2018 odbędzie się  POCHÓD POLSKI, którego organizatorami jest Wojewoda Wielkopolski i Fundacja Zakłady Kórnickie. Pochód   wyruszy o godzinie 14:45 z przed Fary Poznańskiej, aby dojść pod pomnik Powstańców Wielkopolskich 1918 – 1919. Pochód poprzedzi msza święta odprawiona w Farze Poznańskiej o godzinie 13:30.

Redakcja

Jeśli wsród nas są potomkowie posłów do Polskiego Sejmu Dzielnicowego, to organizatorzy zachęcają do udziału w POCHODZIE POLSKIM oraz do wcześniejszego  kontaktu. Wszystkie informacje umieszczone są na stronie www.polskisejmdzielnicowy.pl