Obchody 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w.e Lwówku

Redakcja

W dniu 5. stycznia 2019 roku, na ścianie pałacu  Janiny Tyszkiewicz Łąckiej Chadeou we Lwówku, odsłonięta  została tablica pamiątkowa poświecona, dziadkowi obecnej właścicielki  – Stanisławowi hr Korzbo  – Łąckiemu.

Tablicę  ufundował Automibilklub Wielkopolski.

Stanisław  hr Korzbo – Łącki  ( 1866-1937), syn. hr. Władysława Korzbo – Łąckiego i Antoniny ze Skórzewskich, urodził się w Pakosławiu. Ukończył Gimnazjum Marii Magdaleny w Poznaniu. Był delegatem na Polski  Sejm Dzielnicowy w grudniu 1918 roku. Był komendantem Straży Ludowej na powiat nowotomyski. Od chwili wybuchu Powstania Wielkopolskiego brał w nim czynny udział  i odznaczył się  wielkimi zasługami nie tylko w walce, ale w pomocy materialnej.  Ofiarował konie oraz  pieniądze na mundury i wyposażenie powstańców. W okresie międzywojennym odznaczony został Krzyżem Walecznych. Stanisław Łącki, był nie tylko społecznikiem i powstańcem, w życiu codziennym był gospodarzem świetnie prosperującego majątku ziemskiego w Posadowie, a hobby jego, poza miłością do koni, były samochody. Był jednym z  założycieli Automobilklubu Wielkopolski (w roku 1923) i trzecim prezesem tej organizacji , która istnieje do dziś . Dowodem na to, że pamięć o przedwojennych działaczach przetrwała, jest ufundowanie tablicy, która została posadowiona na ścianie pałacu w ramach obchodów 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego.

Pozostałe uroczystości tego dnia organizowane były przez miasto Lwówek, na zakończenie kilkumiesięcznych obchodów 100 rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego.

Po odsłonięciu tablicy zostały złożone kwiaty pod Pomnikiem Powstania Wielkopolskiego, na cmentarzu św. Krzyża, a potem uroczysta msza święta w kościele parafialnym i przemarsz z kościoła pod krzyż powstańczy i złożenie kwiatów. O godzinie 16:00 rozpoczęła się w sali OSIR-u  gala, na której burmistrz Lwówka wręczył medale okolicznościowe, osobom zaangażowanym w obchody 100.rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego.

Janina  Tyszkiewicz Łącka – Chadeou, otrzymała medal jako członek komitetu obchodów.

 

fot. Redakcja