Relacja z uroczystych obchodów 80. rocznicy rozstrzelania w Gostyniu 30. mieszkańców 23 października w 1939 roku

Na czas zaduszkowej zadumy relacja z Kościana.

„Wyjątkowo uroczysty charakter miały obchody 80. rocznicy rozstrzelania na gostyńskim rynku trzydziestu mieszkańców naszego regionu. Hołd pomordowanym złożyły rodziny, samorządowcy, delegacja z Niemiec i mieszkańcy miasta. Okolicznościowe przemówienia wygłosił burmistrz Gostynia Jerzy Kulak oraz dr Peter Lames – zastępca nadburmistrza Drezna. Po odczytaniu Apelu Pamięci na rynku padły strzały salwy honorowej oddane przez żołnierzy z 3. Kresowego Dywizjonu Przeciwlotniczego. Pod pomnikiem złożono wieńce i kwiaty, a także odśpiewano „Rotę”. Punktem kulminacyjnym manifestacji patriotycznej było odsłonięcie Pomnika Bohaterów Ziemi Gostyńskiej na cmentarzu parafialnym w Gostyniu”, fragment relacji ze strony internetowej gminy Kościan.

„Mauzoleum na cmentarzu w Kościanie zostało zbudowane w latach 1945-1947. W podziemnych kryptach spoczywają szczątki 630. mieszkańców Ziemi Kościańskiej, w tym 500 ofiar szpitala psychiatrycznego w Kościanie, natomiast nowe mauzoleum na cmentarzu w Gostyniu zostało teraz odsłonięte,  w miejscu starego”. Piotr Chłapowski z Londynu, obecny wraz z rodziną na uroczystościach, jako najbliżsi zamordowanego Mieczysława Chłapowskiego.

Pełna relacja z Kościana:  http://bonum.adipisci.pl/2019/10/22/relacja-z-80-rocznicy-rozstrzelan-mieszkancow-ziemi-koscianskiej/

http://m.gostynska.pl/artykuly/nie-da-sie-cofnac-tych-wszystkich-zbrodni,105479.html

 

http://www.gostynska.pl/artykuly/jest-nowy-pomnik-nikt-juz-nigdy-nie-przejdzie-oboj,105431.htm

film:

https://gostyn24.pl/pl/19_wiadomosci_z_regionu/588_gostyn/47065_ten_reportaz_trzeba_zobaczyc.html#