Listopadowe spotkanie z postaciami wybitnych Polaków 2020

„Szczęśliwy, kto tworzy dla potomnych; ciesząc się zaufaniem współczesnych”

Cyryl Ratajski

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele,

mamy świadomość w jak niepewnych i trudnych czasach żyjemy. Nie  jest łatwo  przewidzieć co przyniesie przyszłość, jednak  pamięć o tych, którzy tak wiele poświęcili dla naszego regionu i jego mieszkańców to  nasza powinność. Niestety w tym roku z uwagi na pandemię, nie planujemy  spotkania  się  w kościele pw. Wszystkich Świętych w Poznaniu poświęconego osobie Prezydenta Cyryla Ratajskiego w 145 rocznicę jego urodzin. Wszystkie dotychczasowe spotkania, upamiętniające wybitnych Polaków, którym Wielkopolska tak wiele zawdzięcza, były bardzo udane i dobrze wspominane. Ten listopadowy zaduszkowy dzień pamięci i modlitwy wpisał się w kalendarz poznańskich wydarzeń kulturalnych. Z każdym rokiem gromadził coraz większe rzesze sympatyków. Do kościoła na Grobli przyciągała ich zapewne niezwykła atmosfera, profesjonalizm prelegentów, niepowtarzalny głos Zbigniewa Grochala, starannie dobrana oprawa muzyczna i piękne wnętrze. Wiem jak bardzo ważna dla wielu była możliwość bycia razem, by w chwili zadumy wspominać czasy i wydarzenia, których świadkami byli nasi pradziadkowie, dziadkowie czy rodzice.

Łączy nas potrzeba wspominania i uhonorowania tych, dla których ciężka praca, poświęcenie i bezinteresowność dla kraju były najwyższym nakazem. Czynienie dobra, wzajemna życzliwość, wrażliwość to ponadczasowe, uniwersalne wartości łączące ludzi przez pokolenia. Niech pamięć o Stanisławie Kasznicy, Heliodorze Święcickim, Maksymilianie Jackowskim, Karolu Marcinkowskim, Karolu Libelcie, Hipolicie Cegielskim, Cyrylu Ratajskim dodaje nam sił i odwagi w działaniu, szczególnie w trudnych czasach.

Kierując się odpowiedzialnością i dobrem potencjalnych uczestników spotkania, przekładamy je na rok następny. Przygotowane  w tym roku materiały informacyjne dotyczące Prezydenta Cyryla Ratajskiego będą  dostępne na stronie internetowej Fundacji Co Pozostało? www.copozostalo.pl

Dziękując tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji i upowszechniania naszego cyklu, wszystkich serdecznie pozdrawiamy, życząc zdrowia i nadziei na lepsze jutro!

ks. dr Janusz Grześkowiak i  Teresa Krokowicz