90. urodziny Macieja Morawskiego w Kościanie – byłego korespondenta Radia Wolna Europa

Maciej Morawski, Wanda Niegolewska, Andrzej Heydel, Michał Palacz, Paryż 2019,

Andrzej Heydel

Spotkanie `organizowane przez samorząd kościański i przyjaciół z okazji 90. urodzin  w mieszkającego w Paryżu Macieja Morawskiego.

Spotkanie, niestety bez udziału Jubilata,  odbyło się w środę 27 listopada 2019 r. w nowoczesnym Kościańskim Ośrodku Kultury z inicjatywy miejscowego środowiska.

Ośrodek zorganizował godzinne widowisko słowno – muzyczno – wizualne, ściślej dyrektor ośrodka Janusz Adam Dodot, który spotkanie prowadził. Były odtwarzane archiwalne taśmy audio i video z Maciejem, występował duet gitarowy Michał Dolata i  Marcin Ruszkiewicz m.in. z akowską Szturmówką, Modlitwą do Matki Boskiej Jurkowskiej i z piosenką Zawsze jesteś tu mile widziany.

Na mównicy zabrali głos burmistrz miasta Piotr Ruszkiewicz, Marcin Libicki długoletni kolega jubilata, Teresa Masłowska i Jerzy Zielonka.  Ostatnie dwie osoby specjalnie zasłużone dla ukazania się książek Macieja i o Macieju Morawskim. Spotkanie było też okazją do prezentacji książki, która opuściła drukarnię, Weteran Zimnej Wojny.               Dwanaście osób, w dwunastu rozdziałach wspomina Macieja.

Wspomnienie własne,  tej wiosny 2019, z grupą członków Oddziału Wielkopolskiego PTZ, w tym z panią Prezes Wandą Niegolewską byliśmy w Paryżu i trafem kwaterowaliśmy w domu Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia, zwane szarytkami, gdzie rezydentem jest Maciej,  – mieliśmy okazję do codziennych rozmów i wspomnień z dzisiejszym jubilatem.  –  Paryż opuściliśmy 13 kwietnia, a 15 kwietnia oglądaliśmy w TVP pożogę katedry Notre Dame.